שרה אהרוני "הנערה מח'ומיין"

על הנערה נהיד, בת למשפחה יהודייה מהעיירה האיראנית ח'ומיין, מוטל לקיים את הנדר שנדרה אמה בלידתה — להינשא בבוא העת לבן דודה.  וכך, בניגוד לרצונה, היא נשלחת לקיבוץ בדרומה של ישראל, שם נמצא החתן המיועד.

העולם החדש של שנות החמישים בקיבוץ מפגיש אותה עם אתגרים לא מוכרים. היא אינה דוברת עברית ומתקשה לפענח את הקודים ההתנהגותיים. על מנת לשרוד ולהתערות בתרבות המקומית היא משתנה, יחד עם השם החדש שקיבלה, וממציאה את עצמה מחדש.

אט-אט היא לומדת את המציאות החדשה, מורדת בעולם הישן, נופלתלתהום ונחלצת ממנה כאישה עצמאית, דעתנית וחדה כתער. היא עוברת מהפך אישי ותרבותי ומסרבת בתוקף להיות קורבן.

נהיד, הקרויה בישראל תמר, מתגייסת לשירות בצבא ההגנה לישראל, ויחד עם חבריה לגרעין לוקחת חלק בהקמת קיבוץ ניר עוז, פעולה שלוותה ברוח של חלוציות והגשמה, של עבודה קשה בצד ראייה אופטימית למרחוק.
בשפה מרהיבה משרטטת שרה אהרוני עלילה מורכבת ובלתי שגרתית, שמחזירה אותנו אל החיים באיראן בשנות החמישים ואל שנותיה הראשונות של מדינת ישראל, ובוראת דמות אותנטית ורב-ממדית המעוררת הזדהות ואמפתיה.

הספר דורג במקום הראשון ברשימת רבי המכר של סטימצקי.

הנערה מח'ומיין הוא הרומן השישי של הסופרת עטורת השבחים שרה אהרוני, מחברת רבי-המכר"עד שאיינשטיין בא" (2022), "שתיקה פרסית" (2017), "אהבתה של גברת רוטשילד" (2015) ו-"אהבתה של סלטנאת" (2008). אהרוני זכתה בשלושה ספרי זהב ובשלושה ספרי פלטינה של התאחדות המו"לים.