שהרה בלאו – "האחרות"

שהרה בלאו, סופרת ופובליציסטית. זוכת פרס ראש הממשלה לשנת תשע"ה.
מייסדת טקסי יום השואה האלטרנטיביים הנערכים במקומות שונים ברחבי ארץ. ערכה והגישה תכניות טלויזיה ורדיו שעסקו בתרבות וזהות יהודית.
מחברת הספרים רבי המכר 'יצר לב האדמה', 'נערות למופת' ו'יתד'. האחרון נכתב לעיני הצופים במסגרת מחזה ספרותי פרי עטה, בו גילמה את דמותה של סופרת הכותבת עיבוד מודרני לסיפור יעל וסיסרא.

שהרה בלאו רשימת הרצאות:

 מאחורי המילים

הסופרת שהרה בלאו בשיחה פתוחה ואינטימית על כתיבה, יצירה והשראה.

איך מתחילים לכתוב? איך מטשטשים עקבותיהן של דמויות אמיתיות שנכנסות ליצירה?  איך הופכים מיתוסים יהודיים נשיים לחלק מהדמות הכותבת?  האם יש דבר כזה "השראה", ואם כן, איך מזמנים אותה? ולמה מתכוונים כשאומרים "סופרת דתיה?"

שיחה ספרותית אישית ופתוחה על החיים שמאחורי המילים.

לכתוב עם אלוהים

הסופרת שהרה בלאו בשיחה פתוחה ואינטימית על כתיבה, יצירה, השראה ומיתוסים יהודיים.
איך מתחילים לכתוב? איך הופכים מיתוסים יהודיים נשיים לחלק מהדמות הכותבת?  האם יש דבר כזה "השראה", ואם כן, איך מזמנים אותה? למה מתכוונים כשאומרים "סופרת דתיה?" והאם בני ברק יכולה לשמש כגיבורה של ספר?

אהבה בתנ"ך
שהרה בלאו במפגש מיוחד על סיפורי האהבה התנ"כיים הגדולים. על גברים, נשים, תשוקות ואהבות נכזבות. יהיו: אדם וחוה,  יעקב ורחל,  רות ובועז, מיכל בת שאול ועוד.  שיחה פתוחה על אהבה מקראית

הצלחה והשגים בתנ"ך

הסופרת שהרה בלאו על סיפורי ההצלחה התנ"כיים.  על האבות והאמהות שעמדו במשימות ואתגרים ויכלו להם,  עם קצת יצירתיות קדומה. נפגוש את יוסף השאפתן,  תמר החזקה,  אסתר המניפולטיבית, אברהם העברי ועוד.

  מפגש מיוחד לשבועות: נשות מגילת רות

מפגש תנ"כי מקורי ומיוחד לשבועות על הנשים החזקות של מגילת רות: נעמי, רות וערפה. אז מי היא הגיבורה האמיתי של המגילה? למה עורפה העדיפה לעזוב? ומה באמת קרה בגורן בלילה ההוא בין רות ובועז? התשובות המלאות יתבררו במהלך המפגש..

מפגש מיוחד לפורים: נשות המגילה – אסתר, ושתי וזרש.

מפגש תנ"כי נשי ושנון על הנשים המפתיעות של מגילת אסתר.

מושתי, הפמיניסטית הראשונה, דרך זרש, אשת הפוליטיקאי השאפתנית וכמובן אסתר שלנו, הנערה העדינה שהפכה למלכה גדולה. עם מי מהן הן מזדהות?  שהרה בלאו הופכת את המגילה על הראש..

מפגש לפסח: סדר נשים: נשות ההגדה

מפגש מיוחד ובו נפגוש את הנשים שלא נכנסו להגדת הפסח.

מרים, הנביאה החזקה, בת פרעה, האם המאמצת הראשונה. צפורה המדיינית.  נרים כוס לחיי נשות ההגדה!

 מפגש לקראת ראש השנה: התחלות חדשות

לרגל השנה החדשה, שהרה בלאו בשיחה פתוחה על התחלות חדשות.

התחלות בכתיבה ויצירה, ועל כל התחלות בתנ"ך: הזוג הראשון, האהבה הראשונה, הקנאה הראשונה, הרצח הראשון והחלום הראשון. כל ההתחלות קשות? .

 ותכתוב – הצגת יחיד ספרותית

הסופרת שהרה בלאו, בהצגת יחיד עטורת שבחים,  המביאה את סיפורה של סופרת המנסה להתגבר על ליבה השבור, תוך שהיא מתאמצת לסיים את הרומן הגדול שלה: עיבוד מודרני  רומנטי לסיפור יעל וסיסרא. במהלכו של לילה מסוייט אחד, בו נחשפים מנגנוני ההגנה ונחשפים מנגנוני הכתיבה, היא מגלה שבסופו של דבר יתכן ואין כל הבדל בין החיים עצמם לבין היצירה.  לצד המחזה, במהלך ראשוני מסוגו, ראה אור במהדורה מיוחדת הספר "יתד", (זמורה ביתן) שהוא הספר שנכתב על הבמה במהלך ההצגה, לעיני הצופים.   מתאים לספריות וחללים קטנים.

"האחרות" – ספר חדש:

"האחרות", ספרה הרביעי של שהרה בלאו, כלת פרס היצירה לסופרים ומשוררים, הוא המותחן ראשון מפרי עטה של מי שכבר הוציאה לאור יצירות מטלטלות ופורצות דרך כמו "יצר לב האדמה" ו"נערות למופת". הפעם בלאו מנצלת את הז'אנר וכלליו כדי להיכנס לשדה המוקשים או קודש הקודשים של החברה הישראלית: אימהות, ילודה והורות.

בסגנונה שאין שני לו ובתנופה מסחררת מעמתת שהרה בלאו את אתוס האימהוּת עם המיתוס היהודי שנלווה לדמויות מקראיות כמרים הנביאה, מיכל בת שאול ובעלת האוב.