עמרי אסנהיים

עמרי אסנהיים, עיתונאי חוקר, נמנה זו השנה השמינית על צוות הבמאים הקבוע של התכנית "עובדה". אסנהיים הוא חתן פרס סוקולוב לעיתונות חוקרת (2009), זוכה פרס פרימור של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו עבור תחקיר על תופעת הלוביסטים (2012) ולאחרונה זכה סרטו, "סלוקי", במדליית הארד בפסטיבל ניו-יורק לסרטים בינלאומיים.. בנוסף, נמנה אסנהיים זו השנה הרביעית על צוות המרצים הבכיר של בית הספר לתקשורת ועיתונאות "כותרת" באוניברסיטת תל-אביב. לאחרונה יצא לאור ספרו הראשון: "צאלים – הטראומה של סיירת מטכ"ל" (כנרת זמורה ביתן) העוסק בפרשת אסון צאלים ב'.   נושאי ההרצאות:

  1. "רגע של אמת" – מאחורי הקלעים של עבודת הכתב החוקר ב"עובדה"

כיצד התפרסמו קלטות שמערכת הביטחון ניסתה שנים ארוכות להסתיר? כיצד נחשפו לראשונה קלטות החקירה של מוסטפה דיראני ששכבו שנים בכספות יחידה 504 להפעלת סוכנים? כיצד התגלתה פרשת האלמן הכפול מקיבוץ איל שהועמד לדין באשמת רצח? כיצד שוכנעה אשתו הראשונה של הרמטכ"ל רפול שלא דיברה מעולם להתראיין? מדוע התייצבו כל גיבורי פרשת צאלים ב' מסיירת מטכ"ל מול מצלמה?

  1. צאלים ב'– קבלת ההחלטות בפרשה שהסעירה את המדינה

בינואר 1992 החליט הרמטכ"ל אהוד ברק על הכנת מבצע דמיוני: חיסולו של מנהיג מדינת אויב, סדאם חוסיין, באמצעות טילים אותם ישגרו לוחמי סיירת מטכ"ל בלב עיראק.

הכנות המבצע הסתיימו בתאונת האימונים המטלטלת ביותר בתולדות צה"ל. תאונה שהפכה לפרשת צאלים ב'. עמרי אסנהיים, מחבר רב המכר "צאלים – הטראומה של סיירת מטכ"ל" (כנרת זמורה ביתן), וכתב בכיר בתכנית התחקירים "עובדה", במסגרתה יצר את סדרת הסרטים המדוברת בנושא, מתאר את גלגולה של הפרשה המרתקת. לצד הסיפורים המסעירים של מאחורי הקלעים, ינותחו בהרצאה הסוגיות הניהוליות שעמדו על הפרק לפני התאונה וגם אחריה.

*המרצה מיוצג ע"י מיתר – קוטלר