מיכאל אבס

מיכאל אבס,  סופר ילדים, מתגורר ברעננה, בוגר אוניברסיטת בר אילן במדעי המדינה ותקשורת.

כתב שנים עשר ספרים, חלקם לגיל הרך וחלקם לגילאי בתי הספר היסודיים. התפרסם במיוחד בסדרת "משחקי בילוש".

מופיע בכל רחבי הארץ בספריות הציבוריות ובבתי הספר במפגש לילדים המבוסס על הסדרה.  נוסף לכך הוא מעביר קורסי העשרה בנושא ספרות עממית, עידוד חשיבה יצירתית וכתיבה יוצרת. העביר קורסים במכון ע"ש  אריקה לנדאו לקידום ילדים ונוער ליצירתיות ולמצוינות, הפועל באוניברסיטת תל אביב.

הרציונל האמנותי שעומד מאחורי הפקת המפגש "מִשְׂחֲקֵי בִּלּוּשׁ" הינו חשיפה של הילדים בפני סוגת החידות על שלל גווניה, היכרות עם סופר ותהליך כתיבתו, אינטראקציה עם הילדים כולל התנסות אישית שלהם בחומר המפגש ועידוד חשיבה יצירתית.

תיאור המפגש:

בחלק הראשון אני מציג בפני הילדים את עצמי, את ספריי ואת תהליך הכתיבה שלי והפיכתי לסופר, לאחר מכן אני מביא בפני הילדים סקירה קצרצרה על אודות חידות ומקורן בתרבויות העולם תוך כדי שאני מביא בפניהם חידה מאלסקה ואת חידת שמשון לפלישתים ממקורותינו.  (החלק הזה הינו באורך של כרבע שעה)

בחלק השני, שהוא למעשה חלק הארי של המפגש אני חד את הילדים חידות מכל רחבי העולם ומסוגים שונים כאשר הילדים מנסים להגיע, יחד איתי, לפתרון.

אני מתחיל בשלוש חידות "מי אני?" שהן חידות מהזן הקדום ביותר וניתן למצוא כאלו כמעט בכל תרבויות העולם, משם אני ממשיך לשתי חידות מדע וטבע שלקוחות האחת ממדרשי התורה והשנייה מאגדות האחים גרים.

לאחר מכן עובר לחידת היגיון מסין הרחוקה ולבסוף חידת לשון אחת וחידת חשבון. בתום המפגש אני מותיר חמש דקות לשאלות הילדים עליי ועל חיי כסופר.

 על סדרת מִשְׂחֲקֵי בִּלּוּשׁ:

סדרת משחקי בילוש בנויה בפורמט חדשני ומקורי שאין כדוגמתו בעולם. סדרה זו היא לכאורה סדרת מתח ובלשים לילדים אך היא טומנת בחובה ערך נוסף. כל פרק בעלילת חבורת הבלשים מסתיים בתעלומה שעל הקורא הצעיר לפתור ולקדם בעצמו עד אשר מגיעים לסוף המפתיע.

זוהי בעצם סדרה אקטיבית שמחדדת את הבנת הנקרא וההיגיון מחד ומאידך מעודדת חשיבה יצירתית לקראת פתרונות לא צפויים.

בסוף כל פרק מופיע הפתרון לנוחיות הקורא ואז עוברים לתעלומה הבאה.