דר' עליזה לביא – מגוון הרצאות

 חכ"ל ד"ר עליזה לביא מציעה בהרצאותיה שילוב ייחודי ומרתק של ארגז הכלים שהיא נושאת איתה המשלב את פועלה ואת סיפור חייה. עליזה היא מהדמויות הבולטות בשיח התרבותי-יהודי בישראל והיא מרצה מבוקשת. ברגישות ובשפה בהירה וקולחת היא מנווטת אל סמטאות החברה הישראלית, ומבקשת להוביל תיקון. הרצאתה מעוררת השראה, תקווה ורצון לקום ולהוביל לשינוי אישי וחברתי.

הרצאות בעקבות המסע אל הספרים:

ההרצאה מבוססת על המסע בעקבות ספרה רב-המכר ופורץ הדרך "תפילת נשים" (ידיעות ספרים), שראה אור בהוצאת Random House, וזכה בפרס National Jewish Book Award.

עליזה יצרה ז’אנר חדש הזוכה להצלחה רבה בארץ ובעולם ולשבחים רבים, ובחמשת ספריה מרחיבים את ארון הספרים היהודי-ישראלי, ומחזירים את שכמעט אבד.

תפילת נשים שעורר פולמוס עם צאתו הפך לרב-מכר על-זמני, נכנס ללבבות ומעורר געגוע עמוק, זוכה לשבחים והפך.  השיחה תיסוב סביב הנושאים העולים מתוך המסע, המחקר בעקבות הידע העתיק שכמעט והלך לאיבוד.

"תפילת נשים"

18 שנים חלפו מאז יצא לאור ספרה פורץ הדרך של עליזה לביא "תפילת נשים". התפילות העתיקות נכנסו ללבם של רבים- נשים וגברים, חרדים, דתיים וחילוניים, יהודים ובני דתות אחרות, ועוררו געגוע עמוק.  על החיבוק החם והמתמשך שלו זוכה הספר לאורך השנים ועל סוד תפילת הנשים בהרצאה מעוררת השראה.

הסיסטרהוד הנשי יהודי לאורך הדורות

מסע מאתגר בעקבות תפילות הנשים

להתבונן. להתחבר. להתפלל. לאהוב

 "מנהג נשים"

מה הן ידעו שאנחנו לא?

מצדיעות לנשים שהיו פה לפנינו

מסע התחקות מרתק אחר נשים ששימרו בזיכרונן ובמעשיהן מידע נדיר, מסורתי והלכתי. מעשה הכתיבה נוצר את סיפורי סבותינו ואמותינו בטרם ירדו לתהום הנשייה, ומעלה על נס את משמעותה ואת עומקה של תורת הנשים היהודית, שלא פעם שימשה מגדלור לעולם ההלכה. אך חשיבותו של הספר אינה נעוצה רק בזיקתו לעבר, משום שהוא מחיה מנהגים שעברו על-פה מאם לבת, מסבתא לנכדה, מחמות לכלה. בדרכן של הנשים היהודיות שליכדו את היחיד והקהילה למקשה אחת באמצעות עולמן הרגשי, תרבותן העשירה ועוצמתן הרוחנית העל-זמנית.

"התרמיל היהודי"

מסע בר המצווה שלך

בר מצווה – הזמנה לשיחה שנדחתה

טקס הבר-מצווה, הנחגג בכל מגזרי החברה הישראלית והיהודית, הוא אירוע מכונן ומרגש שהמשפחה והקהילה כולה נרתמות לחגוג אותו ברוב שמחה. בצד ההכנות והריצות שמתלוות לחגיגת הבר-מצווה, רבים שואלים את עצמם מה עושים, מהםהמנהגים והמסורות מבית אבא ואמא, איך כותבים דרשה ולמה זורקים סוכריות?

"פאני נוידא – שעות התייחדות"

ספר תפילות פורץ דרך הורישה לנו פאני נוידא, רבנית משכילה מצ'כיה אשר ביקשה להשיב נשים אל עולם התפילה. על כן כתבה עשרות תפילות יהודיות בגרמנית והיתה לאישה הראשונה שפרסמה, עוד באמצע המאה ה-19, ספר תפילות לנשים ולנערות יהודיות בשפה זו.

הספר, שיצא בהוצאה יהודית מכובדת, היה לרב-מכר חובק יבשות. 28 מהדורות פורסמו במהלך השנים בשלוש שפות. נשים יהודיות בגרמניה, בארצות הברית ובישראל החזיקו את הספר קרוב אל לבן, בצד הסידור המסורתי ואף במקומו, והוא עבר בירושה מאם לבת.

בצד תפילות היום-יום, יצרה נוידא תפילות אישיות שהן רלוונטיות עד ימינו: תפילה לבת-מצווה, למציאת אהבה, לכלה בחופתה, לאם שבנה חולה, לאם שבנה משרת בצבא, תפילות לנשים לאחר לידה, בקשה להצלחה בפרנסה, התייפחות הנפש עם מות קרובים ואהובים, או בהיעדר היכולת ליצור חיים.

פאני נוידא מה שאשה אחת העזה ולמה לא ספרו לנו?

 "עכשיו תורך"

הספר עכשיו תורך מזמין אותך לבחור את הדרך שלך לחגוג את חגיגת הבת-מצווה.
אולי תרצי ללכת במסלול שבו טיילה נעמי שמר ביום הבת-מצווה שלה, או לתכנן משחק ריגול בעקבות מסלול חייה של יהודית נסיהו, סוכנת המוסד שהשתתפה במבצע הלכידה של הפושע הנאצי אדולף אייכמן? אולי תרצי לצעוד במסע מים אל ים בעקבות הבאר המתגלגלת של מרים הנביאה? ואולי, אחרי שתקראי כאן על סיפור חייה של גולדה מאיר, יעלה בראשך רעיון לטקס אישי המעמיד במרכז את דמותה המיוחדת?
בשפה בהירה וקולחת מספרת עליזה לביא את סיפורי חייהן של 71 נשים מעוררות השראה.
ולצד הסיפורים היא מציעה שפע של טקסים, סיורים ופעילויות. תוכלי לבחור דמות נשית משמעותית מן ההיסטוריה הרחוקה או הקרובה, או דמות אהובה וקרובה אלייך ואל משפחתך, ולבנות סביבה טקס, סיור, טיול או פעילות.

היכרות עם סיפורי הנשים בספר תבהיר לך כמה גבוה וכמה רחוק אפשר לשאוף, וכמה חשוב והכרחי ללמוד – כי ידע הוא כוח.

הנשים שהיו פה לפני – עכשיו תורך! (סדנא)

בת מצווה זה לא רק בת מצווש – סטורי משלך בדור ה-Z

 "העצמה נשית"

דר' עליזה לביא כיהנה בכנסת כיו”ר הועדה למעמד האשה ולשוויון מיגדרי וכיו”ר הוועדה למאבק בסחר בנשים ובזנות, וזכתה באות הפרלמנטרית המצטיינת על תרומתה ועל החקיקה פורצת הדרך. לביא הובילה יוזמות חדשניות כמו הגשת תקציב המדינה בניתוח מגדרי, צמצום פערי שכר וייצוג, וכן במאבק בתופעת הפגיעות המיניות במרחב הציבורי. חוק הלידות השקטות, חוק ייצוג הולם לנשים בוועדה למינוי דיינים, ובוועדה למינוי שופטים. הובילה חקיקה שתבטיח ייצוג נשים ברשימות לרשויות המקומיות.

מאמינה בעצמי ובטוחה בדרכי

כשגולדה מאיר שלחה אסמס

הדרך הארוכה לחקיקת האיסור לצריכת זנות

לידה שקטה – מותר לבכות בשקט

העגונות בחו”ל – גם הן אחיותינו

חינוך מגיל הגן – מיגדר וזהות חברתית

פוליטיקה וממשל

על פועלה הרב בכנסת זכתה לביא באות הפרלמנטרית המצטיינת

מדינת ישראל מחוקקת עצמה לדעת

המסע הארוך מקידום נשים לשוויון מיגדרי

דת ומדינה – מתי נדבר על העם

צלקת הגיור – והפקק בגשר ההלכה פינת קיבוץ גלויות

סוגיות במתח שבין דת ומדינה

חקיקה או הסדרה

שבת היא לא רק של הדתיים

"ציונות ומנהיגות"

עליזה עמדה בראש מרכז הרצל

למה חשוב לחזור ולקרא את הרצל?

בין דונה גרציה להרצל

הרצל חוזר ליהדות

מסע ישראלי יהודי בהגותו של הרצל

אמנציפציה, אנטישמיות וחוזה המדינה

פתאום נצנץ אור חדש

ארגז הכלים הציוני