דר' מאיה גז – צרפת

צרפת במלחמת העולם השניה – סיפורי גבורה מחוץ לקאנון – מתאים לחודש ינואר 27.1 יום השואה הבינלאומי

איזה ארגון בראשו עמד אלברט איינשטיין, הציל 5,000 יהודים בצרפת במלחמת העולם השניה? מיהו הזמר היהודי, שהתחבא במסגד של פריז והיווה השראה לזוהר ארגוב? מי הדיפלומט האיראני בצרפת שערך "רשימת שינדלר איראנית" והציל יותר מאלף יהודים? ואיזה ספר פופולרי חשף סוד כמוס על הצלת יהודי צרפת במלחמת העולם השניה? כל הסיפורים הבלתי ידועים ויוצאי הדופן שהתרחשו שבצרפת בתקופת מלחמת העולם השניה.

במיטה של מלכי צרפת

ההרצאה המלכותית:ממה מת המלך פרנסואה הראשון? איך שינתה מארי אנטואנט את האופנה של נשות העולם במערב (כולל הישראליות של היום)? מי המלך שבחר במטפלת שלו כמאהבת? איזו עוגיה מפורסמת הביאה קתרין דה מדיצ'י לחתונה שלה עם מלך צרפת אנרי השני? ומי רצח את מאהבת המלך, כדי שלא יעשה לצרפת בושות? הרצאה מלכותית ומשעשעת במיוחד.

 הסיפור המוזר והמסתורי של רומן גארי

הסופר היהודי צרפתי רומן גארי התאבד לאחר שפרסם ספרים רבים בשמונה שמות בדויים. מאז מותו רוחשות השמועות על חייו ובעיקר על הסיבות למותו האמיתי והספרותי. האם מדובר בקונספירציה שכל מטרתה היתה לנקום במלעיזיו של גארי? או שמדובר בתרגיל הומוריסטי שעליו איבד גארי את השליטה?בביקור בארכיון הפרטי של גארי, ההרצאה תתחקה אחר תקופת חייו האחרונה ותנסה לחשוף את הסודות שניסה להסתיר.

 ווג- בתוך עולם האופנה הצרפתי

מה קורה בבית של קנזו? מי עשתה תצוגת אופנה בבית של קרל לגרפלד? כיצד נולד ההוט קוטור? איך השפיעה מלכת צרפת מארי אנטואנט על האופנה הצרפתית ואיך היא משפיעה על מה שלובשות כיום נשות המערב? היכן למדה קוקו שאנל לתפור ומדוע הכל אצלה שחור-לבן? איזו כספת החזיק איב סן לורן? באיזה אופן האופנה הצרפתית היא בינלאומית? ואיך נראים חייהם של המעצבים המפורסמים והמוכשרים ביותר בצרפת? הרצאה אופנתית במיוחד שתשאיר אתכם עם טעם לרוץ לרכוש בגדים (עם שיק צרפתי).

הרצאת מגדל אייפל- הגברת הגבוהה- מי בנה את מגדל אייפל ומדוע? מאיזו סיבה רצו להרוס את המגדל? מיהם המפורסמים ששנאו אותו ומי נלחם על כבודו? מי היא האישה המסתורית שהתחתנה עם מגדל אייפל? ועוד אנקדוטות מפתיעות ומשעשעות.

טעים!

תולדות המטבח הצרפתי על מאכליו הטעימים והמוכרים. מה נאכל ומה נגלה? מה הקשר בין הקרואסון המפורסם לאיסלאם, מה מקור עוגיות המקרון, מדוע מכנים סטייק רוסיני בשם מלחין מפורסם, מה מיוחד בחמאה של ברטאן, מדוע מערבבים קרמל ומלח ואיך הצרפתים פיצחו את הדיאטה האולטימטיבית: אוכלים הכל ונשארים רזים. כל זאת ועוד בהרצאה טעימה במיוחד.

נוסעים לפריז!

דווקא עכשיו בעיצומה של מגפה עולמית כשנמנע מאיתנו לעלות על מטוס ולטייל בעיר היפה בעולם, נסייר וירטואלית בעיר האורות בעקבות סדרת הטלויזיה "אמילי בפריז" ונגלה אילו קלישאות (ואילו מקומות פוטוגניים במיוחד) מסתתרים בעיר האורות. הכינו פנקס וכלי כתיבה לטובת הטיול הבא שלכם.

אמנות בצרפת

פבלו פיקאסו, סלבדור דאלי, אוגוסט רודן, אנרי מאטיס, רנה מגריט, לאונרדו דה-וינצ'י ועוד רבים אחרים הם האמנים שנחשבים לגדולים בעולם. כולם בחרו לחיות ולצייר בצרפת. הרצאה מרהיבה ביופיה על צרפת כפי שהיא משתקפת בצבעים על הקנווסים של האמנים שהיללו את המקום באמצעות ציור ופיסול.

סינמה צרפתיקו

מהרגע בו הקולנוע-האמנות השביעית- נולד בצרפת, לא הפסיקו לצלם סרטים ברחבי המדינה ובעיקר בפריז הבירה. קולנוענים מחוץ לצרפת והקולנוענים הצרפתים המוכרים כדוגמת גודאר וטרופו ילוו אותנו עם הסגנונות הקולנועיים השונים שהתפתחו במקביל לתמורות היסטוריות ואירועים שונים. אתם מוזמנים לחיות בסרט צרפתי בהרצאה הכי מתוסרטת בעולם.

אודות

ד"ר מאיה גז, ישראלית-צרפתיה, היא בוגרת אוניברסיטת סורבון שבפריז, חוקרת ומרצה באוניברסיטת תל-אביב ובמכללת הדסה בירושלים; מאיה גרה בפריז כעשור, היתה כתבת "גלובס" והיא דוברת שש שפות.במהלך שנת 2019 תפרסם ספר ילדים ביידיש כחלק מפרויקט הגמר שלה בלימודי השפה. מאיה מומחית לתרבות צרפת ומרצה ברחבי הארץ והעולם על אורח החיים הצרפתי, גסטרונומיה צרפתית, טיולים ולייף-סטייל ומופיעה לעיתים קרובות בתוכניות טלוויזיה מגוונות.

עבודת הדוקטורט שלה עוסקת ביהדות ובשואה בספרות של רומן גארי. מאיה קיבלה אישור מיוחד מדייגו, בנו של גארי, לקרוא בארכיון הפרטי של הסופר. העבודה זכתה לציון לשבח והיא היתה מועמדת ל"פרס נפוליאון".

"המגדל של גוסטב" – ספר הילדים הראשון שלה, עוסק בסיפור בנייתו האמיתי של מגדל אייפל ובגוסטב אייפל, מי שבנה אותו והאמין שגם כשעושים דברים קצת אחרת, אפשר להצליח להגשים חלום.הספר זכה לסיוע קרן יצחק לייב ורחל גולדברג – קק"ל