אמיתי קדר "היומנים של אמא" – הצגת יחיד

"ביום ההלוויה של אמא שלי, מצאתי בתוך קופסת נעליים יומנים שהיא כתבה לאורך השנים ולידם מכתב. אני בנה היחיד. עברו כ- 25 שנה ומאז היומנים איתי, לא עוזבים אותי ומבקשים שאתן בהם חיים.  היומנים שופכים אור על ילדותי, על יחסיי אם ובנה בשני עולמות מקבילים בהם היא חיה: עולם המציאות ועולם הפנטזיה – עולם ייסוריי הנפש והאשליה, הרווי בתעתועי שווא."

הזדמנות נדירה להיחשף לעולמה הפנימי של אישה, אמא, המתמודדת עם מחלה נפשית קשה ואשר תיעדה את תחושותיה וחוויותיה בזמן אמת. המחזה עוסק בחלום של אמא. האם הוא אמנם רק אשליה, או אולי רק מסיכה שהיא עוטה עליה בדיוק כפי שעושה השחקן על הבמה.

במהלך ההצגה אגלה, שאולי הבחירות שעשיתי בחיי הן בעצם חלק מהמסע שלי לקיים את הצוואה/החלום שהשאירה לי אמא.

במחזה אני נותן ליומנים של אמא חיים. נותן לאמא חיים בי.

מאת ובביצוע: אמיתי קדר // עיצוב תאורה: מתן פרמינגר // מוסיקה: בועז שחורי

המחזה פותח בסדנת מונודרמה עם איה קפלן

משובים:

"זו הזמנה לקהל להיכנס אל המקומות העמוקים של הלב. אמיתי קדר מסמן ומאיר מסלול לאלה שהולכים כמו שהוא הלך, קצת סומים בתוך החושך, להראות שיש גם אור… יומנים, כתבים של נפשה של אמא המכלה את שפיותה, אבל לא מכבה את אהבתה לבנה היחיד… תשדורת סוערות מהעבר…"  ליעד ורבר, ידיעות אחרונות (9.7.21)

 "אמיתי קדר הוא ההוכחה שמחלת נפש לא מאיימת ומפחידה כמו שהיא מצטיירת… היומנים של אימו הם הצוואה שלה… הם רואים אור בהצגת היחיד המרתקת" נטלי פורטי, יוצאים קבוע (2.5.21)

 http://yoka.co.il/amitai/

 "אמיתי קדר ממחיש במשחק נהדר, את המורכבת להיות בן לאמא המתמודדת עם מחלה נפשית. היה מרגש, לא הפסקתי לדמוע. הצגה חשובה ונוגעת" עו"ס ד"ר קרן בצר, אחראית מרכז המשפחות, המרכז הרפואי לבריאות הנפש גהה

 "הצגת יחיד תמיד תלויה כולה ביכולתו של שחקן אחד לשאת על כתפיו הצגה שלמה. באתגר זה עומד אמיתי בהצלחה רבה … בעתיד נראה את היצירה שלו הולכת ומתפתחת, ומתעצמת, וזה בעצם טיבו של התיאטרון"  אביבה רוזן, ביקורת תיאטרון מגזין "מרתה יודעת" (8.12.21)

 "הצגה מרגשת ביותר ועשויה כהלכה. אמיתי לא נותר לבדו על הבמה. הוא משתף את הקהל במהלך ההצגה. כולנו כצופים מרגישים את כאבו ובמקביל גם את שמחתו ואושרו. אהבתי את הקונספט המיוחד שבחר להגיש את סיפורו האישי״  שרה פלד  מאתר סלונה

ילד טוב מגשים חלומות של אמא | סלונה

 דף הפייסבוק של ההצגה: https://www.facebook.com/hayomanim

קטע מההצגה וראיון מצולם באולפן ״גם כן תרבות״ עם גואל פינטו – כאן 11 (דקה 07:21) 

לינק להאזנה ״גם כן תרבות״ כאן 11 (דקה01:09:39)

המרצה מיוצג ע"י מיתר קוטלר