"תמונת מצב" – יואב לימור וזיו קורן

העיתונאי והפרשן לענייני בטחון יואב לימור, והצלם זיו קורן במפגש מרתק סביב ספר חדש שרואה אור בימים אלה "תמונת מצב".

גם בגיל 70 – ישראל היא מדינת צבא. לצה"ל שמור מקום של כבוד בחברה הישראלית, וסקרים מראים שהוא המותג האהוד ביותר בישראל– בפער גדול מכל שאר האישים והמוסדות. בהצלחות וכישלונות, במלחמות ובלוויות, צה"ל היה ונותר מדורת השבט, והחיילים שמשרתים בו הם "הבנים של כולנו" שמגנים עלינו וזכאים שנגן עליהם בחזרה.

למעשה, צה"ל הוא זה שמאפשר לישראל להיות חברה שפויה ומשגשגת. בתוך מזרח תיכון סוער והפכפך, ומול איומים שמתעצמים במהירות, מצליח צה"ל לאפשר לחברה הישראלית לגור במזרח התיכון אבל להרגיש באירופה. לולא השקט הביטחוני, שמושג בעבודה יומיומית, סיזיפית ומתישה, ישראל היתה נראית אחרת: מדממת יותר, מפוחדת יותר, בטוחה פחות.

"תמונת מצב" הוא פרוייקט ייחודי, שמאפשר הצצה נדירה וחד-פעמית לקרביים של צה"ל וכוחות הביטחון כפי שלא נראו מעולם. הפרשן יואב לימור והצלם זיו קורן קיבלו גישה בלעדית שמאפשרת להם להביא בלי פילטרים את הפנים של המלחמה האמיתית שמנהלת ישראל על הבית – מהתקיפות החשאיות בסוריה, דרך המלחמה בטרור והשמירה על הגבולות, ועד לחיים היומיומיים – המאבק לקדם נשים, לשלב חרדים ולקלוט עולים ונוער במצוקה בצבא, משלחות הסיוע לאסונות הומניטריים בעולם, ופריצות הדרך הטכנולוגיות שסייעו להפוך את ישראל לסטארט-אפ ניישן.

יואב לימור הוא עיתונאי ותיק, שמסקר את מערכת הביטחון ב-30 השנים האחרונות. בעבר שימש ככתב ופרשן צבאי במעריב וכשליח העיתון בלונדון, היה פרשן ביטחוני בערוץ 1, ובשנים האחרונות כותב בישראל היום. לימור הגיש בשנים האחרונות את תכנית הבוקר בערוץ 2, ומגיש כיום תכנית בוקר וסרטים דוקומנטריים בקשת. הוא פרסם בעבר את רב-המכר "שבויים בלבנון"(עם עפר שלח), ומרצה בקביעות בפורומים שונים בארץ ובעולם.

זיו קורן הוא צלם העיתונות המוביל בישראל. קורן צילם בעבר עבור ידיעות אחרונות, ובשנים האחרונות מצלם עבור ישראל היום וכן לכלי תקשורת מובילים בעולם. קורן הוציא כבר 17 ספרים והציג את עבודותיו בעשרות תערוכות, והצילומים שלו מעטרים בקביעות שערי מגזינים מובילים בארץ ובחו"ל. קורן הוא מרצה מבוקש לצילום בארץ ובעולם.

לימור וקורן עובדים ביחד כבר שנים רבות, מה שאיפשר את הפרויקט הייחודי של "תמונת מצב".