שירלי גל – בין דארסי, פאביו וכריסטיאן גריי: 280 שנות רומן רומנטי

מה יש ברומנים הרומנטיים, שסוחפים אחריהם מיליוני קוראים מרחבי העולם?

מאז ש"חמישים גוונים של אפור" יצא לאור, יותר ויותר אנשים מפסיקים להתבייש בחיבתם לז'אנר ועולם הספרות מוצף בתיאורים גרפיים, יותר או פחות, של סיפורי אהבה גדולים מהחיים. אבל מאיפה כל זה הגיע? ולמה זה קוסם לנו כל כך, אפילו בעידן של פורנו זמין ומינימום צנזורה?

ההרצאה תעסוק בסוד קסמם של הרומנים הרומנטיים והאבולוציה שעברו. ננסה להבין מה בדיוק יש בהם, שסחף בסערה את הקוראות (והקוראים) מסביב לעולם. מ"פמלה", הרומן הרומנטי הראשון מ-1740, דרך אוסטן, ספרי פאביו, כריסטיאן גריי – ועד לתור הזהב הרומנטי של ימינו.

נרד לעומקם של התהליכים שהובילו לעלייתו של הרומן הרומנטי, גלגוליו השונים עוד מהתקופה בה נחשב כ"רומן למשרתות", הקשר בינו לבין מעמד האישה המשתנה וגם נעסוק בתמורות שחלו בחיי הנשים שקראו וכתבו את הז'אנר, לאורך מאות שנים. הרצאה שהיא שילוב בין עומק להומור והרבה משפטים שיגרמו לכולנו להסמיק.

 שירלי גל, בוגרת תואר ראשון ושני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית, קונדיטורית ופרסומאית בעברה, היא כיום בעלת הטור "המסע לאורגזמה הנשית" בעיתון "הארץ", כותבת בגלריה ומבקרת ספרות רומנטית במוסף הספרים. כמו כן היא סופרת, שחיברה את הרומן הרומנטי Beast שהיה לרב מכר באמזון וחוקרת את הז'אנר הרומנטי מזה שנים.