מיכל סנונית

מיכל סנונית, מבכירת סופרי הילדים בישראל, מהווה חלק חשוב ומרכזי בספרות הילדים בארץ. הספר של מיכל סנונית “ציפור הנפש” שיצא לאור ב-1985 הפך לאבן דרך בספרות הילדים הישראלית וזכה להצלחה עצומה בחו”ל גם ובעיקר אצל קהל הקוראים המבוגר. הוא תורגם ל-47שפות.

הביקורת בחו"ל  יצאה מגדרה בהשוותה את "צפור הנפש" ל"נסיך הקטן" של אקזופרי והשחף של יונתן לוינגסטון.

ספריה של מיכל סנונית נקראים בגנים, נלמדים בבתי הספר ושגורים בפי הורים וילדים. במרכז כתיבתה  של סנונית יש התייחסות לא רק לעולמו הנראה של הילד אלא  גם ובעיקר לעולמו הנפשי הפנימי החבוי ולכן פסיכולוגים, מורות תומכות וגורמים טיפוליים, מרבים להשתמש בספריה לצורך עבודתם עם ילדים, גם בקבוצות וגם בעבודה אינדיבידואלית.

מיכל סנונית משתמשת הרבה בדימויים מהטבע ובבעלי חיים ("צפור הנפש", "יחזקאל הצב", "ירמיאו החתול" "אדם והפרח" "דניאל וסודות הים") וממשילה אותם לחיי הילד, המשפחה ומקומו בחברה. העובדה ששפתה עשירה מאד,ויחד עם זאת ישירה ומובנת לקהל הקוראים הצעירים, מעשירה ומרחיבה את יכולת הביטוי של הילד.

ארבעה מספריה של מיכל סנונית תורגמו לשפות זרות. בנוסף ל"צפור הנפש" גם ספריה "בוא וחבק אותי" ו"יד ביד עם אלוהים" זכו להימנות על רשימות רבי המכר בשפה האנגלית, הגרמנית והספרדית.

מיכל סנונית מעולם לא נפרדה מעולם הילדות ולכן מצליחה לבטא באופן כל-כך נפלא  את עולמו של הילד, להעשיר את דמיונו ולעזור לו להתחבר למציאות האמיתית שהיא  לעיתים כואבת, שהיא תמיד מרגשת ואף פעם לא מאבדת האופטימיות והתקווה.

מיכל סנונית – ספרי ילדים וספרי "כל גיל"

"זהר שובב",  "מה יש לי לעשות",  "שירים למי שאוהבים",  "יואש ראש קש",  "אני ויואב מטיילים עכשיו",  "טל ומיה וכל החבריה",  "יורם והגור הקטן",  "צ פ ו ר  ה נ פ ש" – זכה בפרס בינלאומי, מקום ראשון בעולם בתחרות ספרי ילדים על "ספר המגלה הבנה לנפש הילד". ז'נבה, 1993; מקסיקו: פרס משרד החינוך, נבחר כספר השנה במקסיקו לשנת 2006. (מאז נכלל בתכנית הלימודים כספר חובה). בשבדיה הועלה פעמיים על הבמה ואף הוסרט לטלוויזיה הממלכתית. בגרמניה ובפורטוגל הועלה כמחול בפסטיבלים  בינלאומיים, "הסוד של אבשלום",   "אדם והפרח",  "איילת השחר", "דרך הלב" ועוד רבים וטובים.