יאיר אגמון, סופר, במאי קולנוע, מרצה ופובליציסט.

נשוי לשירה, אבא של חיה ונח, הבן של רחל אגמון.

פרסם עד כה שישה ספרים – (שני ספרי עיון וארבעה ספרי פרוזה) – "ספר האקסיות", "מה אהבתי", "שמשהו יקרה", "יאיר ויהונתן", "עם הארץ" ו- "חפ"ש" – מחשבות צבאיות ומחוייכות על פרשיות השבוע והמועדים, ביים שלושה סרטים תיעודיים באורך מלא, שלוש סדרות רשת, סדרה תיעודית לטלוויזיה, סרט VR קצר (שהוקרן בתחרות הרשמית בפסטיבל ונציה 2019), ושישה סרטים קצרים. בימים אלה כותב את סדרת הדרמה הראשונה שלו.

בעל טור שבועי בעיתון "מקור ראשון". בוגר בהצטיינות של המסלול המלא בסם שפיגל. בעל תואר שני לספרות מתכנית לאוטמן באוניברסיטת תל אביב. חתן פרס אמנות הקולנוע ליוצרים בתחילת דרכם (2019). חתן פרס האקדמיה לטלוויזיה על סדרת הרשת "הטרמפיסטים" (2019).   שותף בחברת ההפקות יאללה פילמס.

הרצאותיו:

"הטרמפיסטים" – אל האנשים שבצידי הדרך ובשולי התודעה

ההרצאה תעסוק בפרוייקט התיעודי המקיף שביימתי – "הטרמפיסטים" (סדרה תיעודית בת 6 עונות, זוכת פרס האקדמיה לסדרת הרשת הטובה ביותר 2020).

ההרצאה, שהיא גם מכון כושר לאהבת אדם, תתאר את תהליך היצירה של הפרוייקט, ואת התובנות שעלו בי במהלך העבודה עליו, בתקופה שבה הסדרה שודרה, וגם היום, במבט לאחור.

ההרצאה תכלול הקרנה של פרקים נבחרים משלל העונות, חשיפה של פרקים שנגנזו, והצצה ייחודית לפרקים שטרם שודרו.

לעיתים קרובות ההרצאה משלבת דיון עם הקהל על הנושאים שעלו.

"וואי וואי וואי" – סיפורו של דור ה-Y

"למה הם כל הזמן מחליפים עבודות", "למה הם לא מצליחים לקנות דירה", "איך יכול להיות שהתארים שלהם לא שווים כלום", "למה הם כל היום טסים לחו"ל ויושבים בבתי קפה", "מה קורה שם בטינדר הזה", וואי וואי וואי! כמה קשה להבין את דור ה-Y.

ההרצאה "וואי וואי וואי סיפורו של דור ה-Y" היא הרצאת חובה לאנשים שרוצים להבין את הדור הזה, ששולט כיום בשוק העבודה.

ההרצאה  תעסוק בפרוייקט התיעודי המקיף שביימתי, תכלול הקרנה של קטעים נבחרים מהסדרה, ותתאר את תהליך היצירה של הפרוייקט, ואת התובנות, המחשבות והמסקנות שעלו בי במהלך העבודה עליו. לעיתים קרובות ההרצאה משלבת דיון עם הקהל על הנושאים שעלו.

 "נחמן טו גו" – בואו לאהוב איתי את רבי נחמן מברסלב

"יֵשׁ בְּנֵי אָדָם שֶׁיְּשֵׁנִים אֶת יְמֵיהֶם". ככה. במשפט אחד, פשוט וצלול ונוקב, רבי נחמן תפס אותי. הוא תפס אותי כי הוא צודק. יש בני אדם שישנים את ימיהם. יש אנשים שמתהלכים בעולם הזה עם עיניים עצומות. הם חיים את חייהם, עובדים בעבודות, מגדלים תינוקות, יוצאים לבירה עם חברים. הם מתנהלים. אבל הלב שלהם רדום. יש להם ימים. אבל הם ישנים בהם. והם חייבים להתעורר.

ההרצאה "נחמן טו גו" – היא הזדמנות להתאהב ברבי נחמן מברסלב, בדמותו המסתורית, ובהגותו המרגשת.

במהלך ההרצאה נלמד ביחד טקסטים נבחרים של רבי נחמן (תורות וסיפורים), ונצפה בקטעים נבחרים מתוך הסרט שביימתי "כמו לב שעובד" – שעוסק בקשר האישי שלי לאיש הזה, שהציל אותי מעצמי בתקופה הכי קשה שעברתי בחיי.

(ניתן לשלב בתחילת ההרצאה או בסופה – צפייה מלאה בסרט "כמו לב שעובד").

"איך עושים דוקו" – סדנה מעשית (משלב הרעיון ועד לסרט הסופי)

*שימו לב – זו לא הרצאה פרונטלית – אלא סדנה מעשית*

​במהלך הסדנה נלמד כיצד לוקחים רעיון ראשוני לפרוייקט תיעודי, ומוציאים אותו מהכוח אל הפועל.

איך מעמידים מסמך מכירה. כיצד ממקדים ומנסחים היטב את הצהרת הכוונות שלנו בפרוייקט, איך מפצחים את העמדה הויזואלית של הפרוייקט, איך נערכים לצילומי טריילר (שמגדילים מאוד את הסיכוי לגייס תמיכה בפרוייקט), ומדוע כדאי לצלם את הפוסטר עוד לפני שפריים אחד צולם.

במהלך הסדנה נקדיש זמן קבוצתי לגיבוש ופיתוח הרעיונות שיעלו בחדר, ונהפוך את המפגש כולו לחממת קולנוע קטנטנה, נדיבה ותומכת.

 מקסימום משתתפים בסדנה – 12 איש.

 סעודת טעימות: מאסטרקלאס עם טעם של עוד…

זו ההרצאה האהובה עלי!

בשנים האחרונות זכיתי לביים עשרות פרוייקטים דוקומנטריים, פיתחתי רעיונות, פגשתי אנשים, יצאתי לימי צילום ארוכים, שרפתי ימים שלמים בחדרי עריכה, במטרה להצליח להביא לצופות ולצופים שלי, פיסות חיים, שהן פיסות של אהבת אדם.

ההרצאה היא מעין סעודת טעימות, שבה אני מקרין חלקים נבחרים מהפרוייקטים שיצרתי (הפרקים הכי טובים / המפגשים הכי מצחיקים / הסצינות הכי מרגשות) – ומדבר בקצרה ובתמציתיות על התובנות והמחשבות שעלו לי בלב, במהלך העבודה על הפרוייקטים הללו.   ההרצאה היא גם ניסיון לדייק ולתאר את ה'תפקיד' שלי, כבמאי ישראלי בתחילת דרכו.

ספויילר – אני לוביסט של עדינות ושל אהבת אדם.