אורלי קסטל בלום "ביוטופ"

צילום: דוד בכר

 אורלי קסטל-בלום היא מן הסופרות המרכזיות והמשפיעות בישראל, כותבת שחדשנותה שינתה את פני הספרות העברית. "יוצרת חד פעמית המצליחה לרקוח ביצירותיה קוקטייל בלתי אפשרי של אימה, של הומור ושל אנושיות. ספריה, גם כאשר הם מתרחשים בטריטוריות הכי ישראליות והכי לוקאליות, מצליחים לדבר על החולשות האנושיות באופן אוניברסלי, כשקיצוניות גרוטסקית וחמלה נטמעות זו בזו, ומציירות בדמיון ובהומור עתיד קודר אשר נראה שהוא כבר כאן", כתב עליה אתגר קרת.

קסטל-בלום פרצה לספרות הישראלית ב-1987 עם קובץ הסיפורים 'לא רחוק ממרכז העיר' (עם עובד), שחולל אקלים סיפורי חדש. מאז הוציאה 15 ספרים. ביניהם: 'דולי סיטי' (1992), המפרק ללא-רחם את הקלישאות של האימהוּת ושל הישראליוּת ונחשב לאחד הרומנים הגדולים של הספרות הישראלית; 'הרומאן המצרי' (2015) – ביוגרפיה משפחתית פרועה משולבת בבדיון, שזיכתה אותה בפרס ספיר; וספרה החדש 'ביוטופ' (2022), המסופר מפיו של ז'וזף שימל – לוּזר שפוטר שמעבודתו כמורה מן החוץ בחוג הכושל לתרבות צרפת באוניברסיטה. שימל מתגורר בדירה ליד לונדון מיניסטור במרכז ההמולה התל־אביבית וצופה במגוון האנושי של אזור מגוריו. לאחר שירש בית בנורמדי פולשת לחייו דרמה של נְכָלים, בעלת אקלים פוליטי, ההולכת ומפקיעה ממנו את נכסיו.

קסטל-בלום מלמדת כתיבה יוצרת באקדמיה לאמנות "בצלאל"כבר למעלה מעשור, מנחה סדנאות כתיבה במסגרות נוספות ומופיעה בהרצאות מצחיקות, מבריקות וכובשות-לב על כתיבתה.